Naukowcy postanowili zbadać więź pomiędzy opiekunem a psem, przy okazji sprawdzili co tak naprawdę najlepiej motywuje zwierzę. Przeprowadzono 100 eksperymentów behawioralnych na grupie 15 psów, które były szczegółowo monitorowane.
W trakcie zadań zbierano dane pozyskane dzięki neuroobrazowaniu mózgu psów. Jedno z zadań polegało na skojarzeniu trzech różnych zachowań właścicieli z trzema konkretnymi przedmiotami: różową ciężarówką (oznaczającą jedzenie jako nagrodę), niebieskim rycerzykiem (pochwała słowna) oraz szczotką (obiekt kontrolny, brak nagrody). Podczas badania aktywność neuronalna psów była mierzona za pomocą rezonansu magnetycznego. Wyniki badania były następujące: cztery psy pokazały silną aktywność na widok przedmiotu związanego z pochwałą słowną, dwa psy na widok przedmiotu związanego z jedzeniem, a reszta grupy wykazywała aktywność na podobnym poziomie względem obu przedmiotów.
Naukowcy w celu potwierdzenia swoich przypuszczeń przygotowali kolejne zadanie: labirynt z dwiema ścieżkami. Na końcu jednej znajdowała się miska z jedzeniem, natomiast druga prowadziła do właściciela psa. Podczas tego badania 13 na 15 psów wykazało taką samą, albo nawet większą aktywność na pochwałę niż na smakołyk (jedzenie).
Należy jednak wziąć pod uwagę to, że badania mogą przecenić reakcję psów na ich opiekunów w porównaniu do reakcji na jedzenie, w sytuacjach poza warunkami laboratoryjnymi.
Żaneta Szefer
Źródło: http://thebark.com/content/study-dogs-preferences-praise-versus-treats